Mazury, Prusy Wschodnie, Warmia, historia Warmii i Mazur, Dąbrówno, Gilgenburg, Ryn, Olsztynek, Miłomłyn, Mierzwa, kroniki, reportaże, bibliofilstwo, wydawnictwa bibliofilskie, księgarnia internetowa, Moja biblioteka Mazurska, historia Warmii i Mazur
Autor: GAŁĘZIOWSKA Małgorzata Tytuł: Cechy instytucji totalnej na przykładzie Więzienia Progresywnego w Jaworznie kultury organizacyjnej 1951-1956 Miejsce wydania: Kraków Data wydania: 2019 Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Format: 23,5 cm Strony: 607 Ilustracje: Mapy: Oprawa: okł. oryg. Progresywne Więzienie dla Młodocianych Przestępców – istniejące w latach 1951–1956 w Jaworznie więzienie dla młodocianych więźniów politycznych. Trafiali do niego więźniowie, których wiek nie przekraczał 21 roku życia. Szacuje się, że przez więzienie przeszło około 15 tys. osób. Jednym z naczelników więzienia był Salomon Morel.
Więźniowie byli wychowywani przez pracę na wzór człowieka radzieckiego, w oparciu o metody sowieckiego pedagoga Antoniego Makarenki. Sprowadzało się to do intensywnego szkolenia ideologicznego oraz zatrudnienia m.in. w:
kopalniach Jaworznickiego Okręgu Węglowego (praca na najgorszych, mokrych i zagrożonych wybuchem metanu pokładach)
stolarni wytwarzającej skrzynki na amunicje i broń
ślusarni
zakładzie prefabrykacji betonu (cieszącym się szczególnie złą sławą ze względu na warunki pracy – beton do krwi uszkadzał skórę rąk, na które osadzeni nie dostawali żadnych rękawic ochronnych). Jak twierdził naczelnik więzienia Salomon Morel, umieszczeni tu więźniowie byli bandytami i dlatego ciężką pracą powinni się zrehabilitować za zbrodnie popełnione wobec Polski Ludowej.