Mazury, Prusy Wschodnie, Warmia, historia Warmii i Mazur, Dąbrówno, Gilgenburg, Ryn, Olsztynek, Miłomłyn, Mierzwa, kroniki, reportaże, bibliofilstwo, wydawnictwa bibliofilskie, księgarnia internetowa, Moja biblioteka Mazurska, historia Warmii i Mazur
Autor: Tytuł: ZESZYTY Radomszczańskie. Prace z dziejów Radomska i powiatu radomszczańskiego. Tom V Miejsce wydania: Radomsko Data wydania: 2011 Wydawnictwo: PTH Format: 23,5 cm Strony: 339 Ilustracje: ilustr. Mapy: mapki i plany w tekście Oprawa: okł. oryg. PTH Oddział w Radomsku. Zawiera: Tematyka prac zamieszczonych w t. V obejmuje obszerną przestrzeń czasową – od wieku XIV po lata współczesne. Najszerzej omawiana jest problematyka oświatowa (szkolnictwo) – 4 artykuły oraz Radomsko w świetle doniesień prasowych - 3 prace. W czterech pracach kontynuowana jest problematyka omawiana w poprzednich tomach. Aleksandra Walicka zajęła się analizą pieśni partyzanckich Henryka Fajta napisanych w latach 1940-1945 szczególnie pod względem ich budowy, co zapewne zainteresuje profesjonalnych muzyków i nauczycieli muzyki (biografię H. Fajta oraz jego działalność i twórczość przedstawiła w tomie IV). Ksawery Jasiak omówił działalność konspiracyjną Zbigniewa Wojciechowskiego w Narodowych Siłach Zbrojnych jako uzupełnienie artykułu zamieszczonego w t. III. Robert Sikorski po zaprezentowaniu Radomska w latach 1906-1909 w świetle częstochowskiej prasy (t. IV) kontynuuje tematykę w latach 1910-1911. Krzysztof Błaszczyk i Paweł Zawilski w t. IV przedstawili wyniki ratowniczych archeologicznych prac wykopaliskowych przeprowadzonych w 2003 r. na cmentarzysku Strzelce Wielkie, a w t. V wyniki prac przeprowadzonych w roku 2004. Kontynuowanie przez autora tego samego tematu w kilku kolejnych artykułach zapewne ma jakiś sens, ale stwarza niebezpieczeństwo monotematyczności problematyki danego czasopisma.
W t. V swój dorobek prezentuje 21 autorów. Większość z nich publikowała swoje prace w poprzednich tomach. Dziewięcioro „debiutuje” na łamach „Zeszytów Radomszczańskich”: Paweł Dudek kreśli sylwetkę Henryka Siemiradzkiego; Łukasz Kopera omawia szkolnictwo powszechne w gminie Maluszyn w latach 1918-1948; Michał Pawlikowski przedstawia działalność parlamentarną ks. dr. Władysława Chrzanowskiego w latach 1919-1921; Tomasz M. Kolmasiak pisze o szkole w Maksymowie; Joanna Zasępa relacjonuje wybory samorządowe w Gminie Gidle w latach 1990-1998. Agnieszka Podolska zamieszcza Sprawozdanie Towarzystwa Ochotniczej Straży Pożarnej w Radomsku za rok 1926; Damian Kała i Jacek Majewski próbują swych sił jako recenzenci; Krzysztof Łągiewka zajął się stratami powstańczymi w bitwie pod Kruszyną 29 sierpnia 1863 r.