Mazury, Prusy Wschodnie, Warmia, historia Warmii i Mazur, Dąbrówno, Gilgenburg, Ryn, Olsztynek, Miłomłyn, Mierzwa, kroniki, reportaże, bibliofilstwo, wydawnictwa bibliofilskie, księgarnia internetowa, Moja biblioteka Mazurska, historia Warmii i Mazur













Edward Cyfus, Moja Warmia

Od wydawcy

Mam przyjemność przedstawić Państwu pięknie wydaną książkę o życiu codziennym na Warmii w ostatnich kilkudziesięciu latach pióra znanego Warmiaka. To opowieść o Warmii trzech pokoleń: dziadków, rodziców i dzieciństwa samego autora.

"Ta książka - mówi Edward Cyfus - to opowieść o krainie mojego dzieciństwa. O jej smakach i zapachach, dniu powszednim i świętach, ludziach i wydarzeniach, radościach i smuteczkach, czasie nieustannej nauki, ale i beztroskiej zabawy. "Moją Warmię" napisałem z tęsknoty za tamtą krainą. Bo ja tęsknię za tamtą, prawdziwą wsią - pachnącą sianem i obornikiem, podwórkiem z grzebiącymi w piachu kurami, taplającymi się w kałużach kaczkami, mlekiem prosto od krowy, wieczornymi rozmowami domowników przy kuchennym stole lub na ławeczce przed domem. Tęsknię za tamtą Warmią."

Książka podzielona jest na pięć rozdziałów. Pierwszy z nich traktuje o gburstwie (gospodarstwie), pozostałe opisują życie Warmiaków w czterech porach roku.

Tekst opatrzony został słownikiem wyrazów gwarowych. Wykorzystano tu także fragmenty pracy Anny Szyfer, "Zwyczaje, obrzędy i wierzenia Mazurów i Warmiaków".

"Moją Warmię" uzupełniają i zdobią zdjęcia archiwalne oraz znakomite fotografie Mieczysława Wieliczko i Ryszarda Boguckiego. Książkę pięknie opracował graficznie Robert Maciej. Redaktorem tomu jest Małgorzata Mierzwa.

Edward Cyfus, regionalista, gawędziarz, pisarz, działacz kulturalny, urodził się w 1949 roku w Dorotowie, w niemieckiej rodzinie Mazura i Warmiaczki. Dzieciństwo spędził w Barczewie. Był kelnerem, kierowcą, kierownikiem stołówki, konferansjerem, perkusistą. W 1981 roku wyjechał z całą rodziną do Niemiec. Wrócił sam po jedenastu latach. Pozostali członkowie rodziny zostali w Niemczech.

Po powrocie do Polski Cyfus pełnił m.in. funkcję kierownika Polsko-Niemieckiego Centrum Młodzieży w Olsztynie. Dzisiaj odpowiada za promocję warmińskiej gminy Purda.

Jest autorem zbioru gawęd "Po naszamu" i - znakomicie przyjętej - warmińskiej trylogii ".a życie toczy się dalej". Trzecia jej część ukazała się dzięki naszej Oficynie.

Jeszcze w tym roku ukaże się nowe, zmienione wydanie tej warmińskiej sagi, w jednym tomie.









   Copyright Moja Biblioteka Mazurska 2003

Projekt i wykonanie NG Interactive